videonasofiberoskop

TopMedyk - Gabinety Medyczne
Centrum diagnostyczno - lecznicze dla dzieci i dorosłych
telefon
12 307 38 12 ; 570 752 102
email
gabinety@topmedyk.pl
poradnik pacjenta

COVID-19: fakty i mity

COVID-19

Wirus SARS-CoV-2 – wirus RNA należący do rodziny koronawirusów, z pojedynczą nicią o dodatniej polaryzacji ssRNA. Jest to siódmy znany gatunek z tej rodziny wirusów powodujący zachorowania u ludzi.
WHO nie ogłosiło jeszcze pandemii, ale wirus pojawia się w coraz większej ilości krajów.
Obecnie, więcej nowych przypadków pojawia się poza Chinami. Na dzień 3 marca 2020 r. sygnalizuje się wystąpienie wirusa w 73 krajach świata, a liczba zarażonych przekroczyła już 90 000 osób.
W Europie to Włochy stały się epicentrum walki z wirusem. Izolowanie miast i regionów stało się faktem. Obraz ten można porównać do scen z filmów science fiction. Pytanie tylko, czy na koniec zwyciężymy?
Obecnie w Europie pojawiają się obawy, że działania poszczególnych krajów Europejskich oraz władz samej Unii Europejskiej są spóźnione, niekonsekwentne oraz nieadekwatne do zaistniałej sytuacji. Politycy działają pod doraźne korzyści polityczne, a nie koncentrują się na ochronie ludności przed narastającą epidemią. Porównanie koronawirusa do grypy i innych infekcji wirusowych jest nieadekwatne i wprowadza w błąd.

COVID-19
Koronawirus, The Lancet
The Lancet DOI: https://doi.org/10.1016/S0140-6736(20)30522-5

COVID-19

WHO – China nazywa chorobę: chorobą podstępną, stawiającą wyzwania, a do tego jedną z bardziej agresywnych w historii. (1). Doświadczenie chińskie wyprzedza Europę o 3 miesiące. Działania Chińskie pomimo, że były spóźnione, to jednak polegały na podjęciu drastycznych środków działania, oraz zastosowano je na wielką skalę. Dlatego też Chiny powinny być dla nas wzorem, a my powinniśmy skorzystać z ich doświadczeń.

Xiaobo Yang i współautorzy wykazali, że śmiertelność u pacjentów krytycznie chorych na SARS – CoV-2 jest znaczna. Napisali oni w The Lancet Respiratory Medicine: “Stopień ciężkości zapalenia płuc bezpośrednio zależy od stanu i możliwości lokalnej służby zdrowia”. (1). Rozwój zapalenia płuc stanowi ogromne wyzwanie dla szpitali, z niewystarczającymi zasobami ludzkimi i sprzętowymi. Wniosek? Koronawirus to nie jest łagodna infekcja. On może zabić!

The European Centre for Disease Prevention and Control rekomenduje, że powinny powstać w szpitalach, nowe,  powiązane zespoły: zakaźny, SOR i  intensywnej terapii. Należałoby stworzyć osobne jednostki zajmujące się rozdzielaniem podejrzanych chorych (triage) i leczeniem pacjentów z koronawirusem.

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej prof. Andrzej Matyja kilka dni temu rekomendował odwołanie wszelkich imprez masowych. Zaleca się unikania skupisk ludzkich, ochronę oczu, twarzy i mycie rąk są niezwykle ważne. Zwykłe maseczki chirurgiczne na twarz chronią w niewielkim stopniu, ich głównym zadaniem jest zapobieganie dotykania ust rękami. Z historii wiemy, że epidemie same wygasają. Pozostaje mieć nadzieję, że tak będzie i tym razem.

projekt i wykonanie ©