videonasofiberoskop

TopMedyk - Gabinety Medyczne
Centrum diagnostyczno - lecznicze dla dzieci i dorosłych
telefon
12 307 38 12 ; 570 752 102
email
gabinety@topmedyk.pl
poradnik pacjenta

Ultrasonografia

Co to jest Ultrasonografia?

Diagnostyka obrazowa jest konieczna w rozpoznaniu wielu chorób. Badanie USG jest obecnie badaniem podstawowym w wielu dziedzinach do obrazowania narządów wewnętrznych . Można powiedzieć że obecnie są to słuchawki lekarskie XXI wieku. Badanie USG jest badaniem bezpiecznym dla chorego.

Badanie wymaga umiejętności od lekarza jak i odpowiedniej nowoczesnej aparatury.
Badanie przeprowadzane jest w gabinecie , najlepiej z niewielkim zaciemnieniem w warunkach komfortowych dla pacjenta.
Pacjent powinien być nienajedzony najlepiej na czczo, napojony z pełnym pęcherzem.
Aparat ultrasonograficzny składa się z emitera oraz odbiornika fali ultradźwiękowej. Emiter wysyła falę o określonej częstotliwości w stronę badanego ośrodka, która rozchodząc się w nim, odbija się na granicy ośrodka i wraca do odbiornika. Metoda ta wykorzystuje zjawiska falowe zachodzące dla ultradźwięków rozchodzących się w tkankach, i odbiciu fal na granicy ośrodków.

Stosowane są różne głowice do badania. Najczęściej wykorzystuje się :
Głowica konweksowa Convex – ma zakrzywiony kształt głowicy , wiązka ma kształt wachlarza, dociera głębiej,
Głowica liniowa - głowica tego typu składa się z dużej liczby (nawet 512) kryształów piezoelektrycznych położonych w jednej linii. W trakcie badania są one aktywowane w grupach. Równoległe wiązki nie powodują deformacji obrazu, jednak utrudniają omijanie innych narządów, lub przeszkód takich jak np. gaz w jelitach. Stosowane w badaniach narządów powierzchniowych.
Głowica sektorowa- mniejsza grupa kryształów jest w ciągłej rotacji, co powoduje, że wiązka wysyłana ma kształt promienisty. Z racji małego rozmiaru głowicy jeszcze łatwiej omijać nią przeszkody. Przydatne do obrazowania głęboko położonych struktur.

Ultrasonografia dopplerowska polega na ocenie prędkości i kierunku przepływu krwi przez naczynia krwionośne. W tej metodzie stosowane są dwa kryształy piezoelektryczne – jeden emituje ciągłą falę ultradźwiękową, drugi natomiast odbiera wracające echo. Przesunięcie w fazie wracającego echa jest wyświetlane na wykresie. Na podstawie tego przesunięcia można również obliczyć kierunek i prędkość przepływu krwi.

Urządzenie do badania ultrasonograficznego musi być dobrej jakości i posiadać liczne funkcje , głowice i nowoczesne oprogramowanie. Umożliwia to bardzo precyzyjna diagnostykę obrazową.

ultrasonografia 1

ultrasonografia 2

projekt i wykonanie ©