videonasofiberoskop

TopMedyk - Gabinety Medyczne
Centrum diagnostyczno - lecznicze dla dzieci i dorosłych
telefon
12 307 38 12 ; 570 752 102
email
gabinety@topmedyk.pl
nasi lekarze

Co to jest objaw wiru w skręcie jądra?

„Objaw wiru”

Ultrasonografia jest doskonałym narzędziem diagnostycznym pomocnym w rozpoznaniu skrętu jądra jak i w diagnostyce różnicowej u pacjentów z objawami ostrej moszny tj.: nagły ból, obrzęk moszny po jednej stronie. Pomimo dużej skuteczności badania USG w kilku badaniach wieloośrodkowych u chłopców ze skrętem jądra stwierdzono, że  w 24% obraz w CD może wykazywać przepływ normalny lub nawet wzmożony przez jadro. W tych przypadkach „objaw wiru” może dodatkowo zwiększać skuteczność USG w tych przypadkach.

„Objaw wiru” określany jest jako obecność spiralnego zawirowania obserwowanego  podczas oceny powrózka nasiennego w trakcie  ultrasonografii standardowej US jak i wysokiej rozdzielczości HRUS oraz badania Dopplerowskiego CD. Opisywany jest w piśmiennictwie anglosaskim także jako “objaw Whirpool” WS.

Rozróżniamy dwa rodzaje skrętu jadra wewnątrzosłonkowy i zewnątrzosłonkowy. Wewnątrzosłonkowy jest częsty u nastolatków i stanowi 65–80% wszystkich przypadków. Objaw dzwonu czyli poprzecznego ułożenia jadra skojarzony jest z wystąpieniem skrętu wewnątrzosłonkowego.
Nadosłonkowy skręt okołoporodowy i noworodkowy może być jednostronny ale także może do niego dojść obustronnie w 11-21%.
We wszystkich tych przypadkach  badanie kliniczne wspomagane badaniem ultrasonograficznym są rozstrzygające o dalszym postępowaniu leczniczym.

projekt i wykonanie ©