Ultrasonografia jest doskonałym narzędziem diagnostycznym pomocnym w rozpoznaniu skrętu jądra jak i w diagnostyce różnicowej u pacjentów z objawami ostrej moszny tj.: nagły ból, obrzęk moszny po jednej stronie. Pomimo dużej skuteczności badania USG w kilku badaniach wieloośrodkowych u chłopców ze skrętem jądra stwierdzono, że w 24% obraz w CD może wykazywać przepływ normalny lub nawet wzmożony przez jadro. W tych przypadkach „objaw wiru” może dodatkowo zwiększać skuteczność USG w tych przypadkach.
„Objaw wiru” określany jest jako obecność spiralnego zawirowania obserwowanego podczas oceny powrózka nasiennego w trakcie ultrasonografii standardowej US jak i wysokiej rozdzielczości HRUS oraz badania Dopplerowskiego CD. Opisywany jest w piśmiennictwie anglosaskim także jako “objaw Whirpool” WS.
Rozróżniamy dwa rodzaje skrętu jadra wewnątrzosłonkowy i zewnątrzosłonkowy. Wewnątrzosłonkowy jest częsty u nastolatków i stanowi 65–80% wszystkich przypadków. Objaw dzwonu czyli poprzecznego ułożenia jadra skojarzony jest z wystąpieniem skrętu wewnątrzosłonkowego.
Nadosłonkowy skręt okołoporodowy i noworodkowy może być jednostronny ale także może do niego dojść obustronnie w 11-21%.
We wszystkich tych przypadkach badanie kliniczne wspomagane badaniem ultrasonograficznym są rozstrzygające o dalszym postępowaniu leczniczym.