URAZY NEREK U DZIECI
Nerka u dzieci jest gorzej chroniona niż u dorosłych stad częstsze urazy. Jest ona proporcjonalnie większa, ma często budowę zrazikową, płodową, mniejsza torebkę tłuszczową i słabsze powłoki brzuszne , a także bardziej elastyczne elementy kostno- więzadłowe predysponują do częstszego uszkodzenia urazowego. Upadki i urazy sportowe powodują decelerację i uszkodzenie miąższu nerki. Z tego powodu urazy brzucha częściej powodują uszkodzenie nerki.
Epidemiologia
Urazy są częstszą przyczyną śmierci dzieci, niż wszystkie inne przyczyny razem. U około 3% dzieci badanych na SOR stwierdza się urazy związane z układem moczopłciowym.
Przyczyny urazów to: upadki, aktywność sportowa, wypadki komunikacyjne, urazy jatrogenne i molestowanie seksualne. Rany penetrujące są rzadkie i najczęściej związane z upadkiem na ostre wystające przedmioty, rzadziej rany postrzałowe czy z użyciem noża.
Przy tępych urazach nerek, uraz nerki stwierdzany jest w około 10%.
Objawy Krwiomocz, Nadciśnienie tętnicze
Diagnostyka CT USG Badania z krwi
Leczenie
Leczenie zachowawcze z leżeniem w łóżku, stałym monitorowaniem pacjenta jest najczęściej leczeniem wystarczającym . Leczenie chirurgiczne powinno być zarezerwowane do:masywnego krwawienia z obniżaniem parametrów morfotycznych krwi i nieograniczony powiększający się krwiak , a także brak wydzielania przez nerke i masywny narastający moczokrwiak
1. Badania obrazowe: spiralne CT z kontrastem , USG powinny być wykonane u każdego dziecko z podejrzeniem urazu nerki.
2. Większość urazów nerek leczona jest zachowawczo.
3. Stopień V urazu nerki i/lub niestabilność hemodynamiczna są bezwzględnymi wskazaniami do leczenia operacyjnego.