videonasofiberoskop

TopMedyk - Gabinety Medyczne
Centrum diagnostyczno - lecznicze dla dzieci i dorosłych
telefon
12 307 38 12 ; 570 752 102
email
gabinety@topmedyk.pl
lekarz specjalista

Jacek Kołcz

Specjalista Kardiochirurg , Kardiochirurg Dziecięcy
Prof. dr hab. n. med. Jacek Kołcz
Specjalista Kardiochirurg Dziecięcy
Specjalista Chirurg Dziecięcy
Europejska specjalizacja z Torako-kardiochirurgii, FETCS

Prof. dr hab. n. med. Jacek Kołcz jest kardiochirurgiem dziecięcym o dużym doświadczeniu i ogromnej renomie. Wykonał kilka tysięcy udanych operacji – nie tylko na terenie Polski, ale też w Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywał w najbardziej prestiżowych światowych ośrodkach –Department of Cardiac Surgery DuPont Children’s Hospital, Wilmington, USA, Boston, Harvard University – Congenital Heart Surgery Observership Course USA i wielu innych. Objął stanowisko Konsultanta w prestiżowej Klinice (Oberarzta) w latach 2014-2016 w Klinice Kardiochirurgii, Uniwersytet Karola Ruprechta, Heidelberg, Niemcy. Absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2001 roku uzyskał tytuł specjalisty w zakresie chirurgii dziecięcej, a w roku 2006  tytuł specjalisty kardiochirurgii. W roku 2002 z wyróżnieniem (Summa cum laude) obronił doktorat, uzyskując tym samym stopień naukowy doktora nauk medycznych. W roku 2012 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych w dziedzinie kardiochirurgii.

Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji w czasopismach naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym oraz kilkudziesięciu referatów prezentowanych na zjazdach krajowych i międzynarodowych. Członek Klubów i Towarzystw chirurgicznych i kardiochirurgicznych zarówno w kraju jak i na świecie. Uczestniczył w wielu szkoleniach zagranicznych w najlepszych Klinikach zarówno w USA, Canadzie jak i w Ośrodkach Europejskich. 

Profesor Jacek Kołcz jest laureatem wielu nagród. Prof. Jacek Kołcz, chirurg z Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej CM UJ, został wyróżniony prestiżową nagrodą Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów (EACTS). Towarzystwo przyznało nagrodę (Congenital Heart Surgery Investigator Award) za dotychczasowe osiągnięcia zawodowe i pracę naukową dotyczącą zagadnienia serca jednokomorowego, jednej z najpoważniejszych wad wrodzonych u dzieci. Nagrodzona praca została zaprezentowana podczas 24. Kongresu Towarzystwa w Genewie (11-15.09.2010) i wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród zgromadzonych kardiochirurgów z uwagi na odkrywczy aspekt publikacji. Krakowscy lekarze opisali bowiem wskaźniki, dzięki którym można przewidzieć już przed operacją, czy pacjent będzie narażony na ewentualne powikłania i zapobiec im już na etapie planowania zabiegu. 

Zabiegi kardiochirurgiczne  w których specjalizuje się prof. dr hab. n. med. Jacek Kołcz:

Prof. dr hab. n. med. Jacek Kołcz specjalizuje się w chirurgicznym leczeniu wad serca u dzieci. Przeprowadza operacje w najcięższych i najtrudniejszych wadach serca także w  leczeniu zespołu niedorozwoju lewego serca (HLHS). 

Przeprowadzane operacje i leczenie pacjentów ambulatoryjne w operacjach takich jak: zamknięcie ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej i międzykomorowej, całkowita korekcja zespołu Fallota, otwarta walwuloplastyka zastawek serca, korekcja przełożenia wielkich pni tętniczych, korekcja całkowitego nieprawidłowego spływu żył płucnych, operacja Fontana, wszczepienie sztucznej zastawki, operacja Rastellego, operacja hemi-Fontan oraz operacja Norwooda w zespole HLHS oraz inne. Operacje i prowadzenie pacjentów z użyciem metody wspomagania krążenia z pozaustrojowym utlenowaniem krwi po operacjach złożonych wad serca (ECMO).

Jak przebiega leczenie operacyjne pacjenta z wadą serca? Proces jest złożony i składa się z kwalifikacji , leczenia zachowawczego, badań diagnostycznych i samej operacji.


Konsultacja Kardiochirurgiczna

Lekarz kardiochirurg kwalifikuje pacjenta do zabiegu operacyjnego. Czas przeprowadzenia zabiegu jest uzależniony od charakteru wady i stan pacjenta. Pacjent musi być zdrowy, bez cech infekcji przed operacją. Konieczne są badania diagnostyczne , obrazowe np. USG serca czyli ECHO serca i następnie zaplanowanie leczenia operacyjnego. Kwalifikacja do operacji, badanie USG serca , ECHO przed jak i po zabiegu maja ogromne znaczenie dla leczenia i zdrowia pacjenta. Spędzony czas na analizie i ocenie wady u pacjenta procentuje później wynikami leczenia u państwa dziecka. Przeprowadzenie badania lekarskiego i rzeczowej rozmowy w dobrej i komfortowej atmosferze jest ważne w zaplanowaniu dalszego procesu leczenia. Wysokiej klasy USG umożliwia wykonanie ECHA serca i oceny aktualnego stanu zdrowia pacjenta.

Przed przyjęciem do szpitala:

Dziecko musi pojawić się w szpitalu z wcześniejszymi badaniami diagnostycznymi zdrowe i bez infekcji celem przeprowadzenia badań i testu ( PCR – Covid 19 – aktualne zalecenia) na 1-3 dni przed zabiegiem operacyjnym.

Leczenie operacyjne – Kardiochirurgia Dziecięca

Dziecko po przyjęciu i zakwalifikowaniu do operacji oceniane jest przez kardiologa , kardiochirurga dziecięcego i anestezjologa, a czasem innych specjalistów. Po operacji dziecko przebywa na Oddziale Intensywnej Terapii. Podczas pobytu dziecka w Szpitalu na salach intensywnego nadzoru możliwe są tylko krótkie odwiedziny. Podczas całego pobytu na oddziale intensywnego nadzoru starsze dziecko będzie informowane, że jego najbliżsi pozostają w pobliżu oraz, że ich obecność przez cały czas nie jest możliwa. Po poprawie stanu ogólnego dziecka zostaje ono przeniesione na oddział kardiochirurgii. Cewniki  oraz linie bezpośredniego pomiaru ciśnień stosowane na sali intensywnego nadzoru przed przeniesieniem są usuwane.

W przypadku złożonych wad serca całkowity pobyt w szpitalu, bez żadnych komplikacji i przy bardzo dobrym procesie zdrowienia wynosi około 2 tygodni , w przypadku w przypadku prostych wad serca pobyt w szpitalu nie przekracza to około 4-7 dni.

Każda operacja kardiochirurgiczna jest inna, wymaga podejścia indywidualnego do pacjenta i wsparcia dla rodziców. Dlatego zapraszamy na konsultacje u Pana Profesora Jacka Kołcza. 

W trosce o wygodę naszych pacjentów w dbałości o kompleksowe leczenie udało się nam zaprosić do współpracy cenionych specjalistów z zakresu kardiologii: Dr Aleksandra Zeliasia, kardiologii dziecięcej Dr Piotra Weryńskiego i kardiochirurgii dziecięcej Prof. Jacka Kołcza. Wszyscy ci specjaliści posiadają bogate doświadczenie w pracy klinicznej. 

 

Jacek Kołcz
KONTAKT Z REJESTRACJĄ
12 307 38 12
570 752 102
KONTAKT Z REJESTRACJĄ
12 307 38 12
570 752 102

SPECJALIZACJE:

KARDIOCHIRURGIA DZIECIĘCA

CHIRURGIA DZIECIĘCA

EUROPEJSKA SPECJALIZACJA Z TORAKO-KARDIOCHIRURGII, FETCS

 

mapka TopMedyk
Jacek Kołcz
KONTAKT Z REJESTRACJĄ
12 307 38 12
570 752 102
KONTAKT Z REJESTRACJĄ
12 307 38 12
570 752 102
W celu wykonania rejestracji wizyty online, proszę wypełnić zamieszczony poniżej formularz i go wysłać. Skontaktujemy się z Państwem aby potwierdzić termin i godzinę wizyty.
Jacek Kołcz
Sebastian
Ocena:
Dodano: 2020-10-21
Świetny specjalista, dziękuję za badanie i konsultacje.
Mateusz
Ocena:
Dodano: 2020-10-27
Krótki termin wizyty, bardzo miła obsługa i lekarz, polecam te gabinety.
Karolinka
Ocena:
Dodano: 2020-10-02
Bardzo miły lekarz, świetna konsultacja i rzeczowe omówienie problemu wraz z planowaniem dalszego leczenia.
projekt i wykonanie ©